امروز سه شنبه۱ اسفند ۱۳۹۶ / ۲۰ فوریه ۲۰۱۸

نابینا / کودکان استثنایی / آرشیومقالات / ... /
روش های آموزش نابینایان

دفعات نمایش: 5021

نابینا کسی است که درد و بینایی او علی رغم برخورداری از امکانات چشم پزشکی مانند عینک و ... در یک چشم یا هر دو چشم 20 ,200/ یا کمتر باشد. به عبارت دیگر انچه را که با چشم عادی می توان در 200 قدمی دید با تعریف فوق فرد نابینا قادر باشد در 20 قدمی یا نزدیکتر ببیند. در واقع بسیاری از دانش اموزانی که به علت نقص بینایی قادر به استفاده از کتب معمولی مدارس نیستند و از نظر اموزشی نابینا محسوب می گردند تا حدودی از قدرت بینایی برخوردارند. گروهی از افرادی که دارای نقص بینایی هستند اما میزان دید انها از 200/20 بیشتر و از 70/20 کمتر است جزو افراد نیمه بینا محسوب می شوند.
 

4 نوع اموزش برای نابینایان در نظر گرفته شده است:
1- بریل :
این روش توسط لوئیس بریل که خود نابینا بود ابداع شد و سیستم مخصوص را برای اموزش نابینایان اختراع ومعرفی کرد. در این روش یادگیری وخواندن حروف و کلمات از راه لمس از روی کاغذهای مخصوص که توسط دستگاه به صورت برجسته ای نوشته شده است انجام می گیرد.
خواندن از طریق بریل به حافظه مربوط می شود و مشکل تر است و مدت زیادی طول می کشد و به شکل چندین کلمه در یک زمان که توسط افراد عادی انجام می شود امکان ندارد و به علت قطور بودن کاغذها جای بیشتری را اشغال میکند. دستگاه های مختلفی از این روش وجود دارد.
اساس دستگاه بریل عبارت است از یک تا شش کانون چهار گوش که برحسب تعداد کلمه به درجه یک یا درجه دو تقسیم می شود . در نوع درجه یک کلمات شکستگی نداشته و درشت و کامل است. لذا یادگیری به اسانی صورت می گیرد چون نوشته ها لغوی است ولی در نوع درجه دو تعداد زیادی کلمات به شکل های کوچک و ریز به کار رفته است ولذا خواندن و نوشتن به سرعت انجام نمی گیرد.
مشکل وارونه خواندن و نوشتن کلمات و حروف برجسته در روش بریل درست همان مشکلی است که در هجی کردن کلمات در افراد عادی دیده  می شود و مسلما وقت بیشتری می گیرد و خواندن کندتر انجام می شود و احتیاج به حافظه قوی و سالم تمرکز حواس دارد. این سیستم برای کسانی لازم است که قادر به خواندن کلمات درشت نیستند.

 


2- استفاده از بینایی موجود:
با توجه به مشکلاتی که در نوع بریل وجود دارد حتی الامکان سعی می شود از باقی مانده بینایی حداکثر استفاده به عمل  اید . جلو اوردن کتاب , به کار بردن عدسی از این دسته هستند. به کار بردن عینک و عدسی های قطور باعث اذیت چشم می شود.


لذا دو روش زیر مناسب تر است:
- بکاربردن کتاب های مخصوص با حروف  درشت که توسط چاپخانه های مخصوص این کتاب ها در دسترس افراد قرار می گیرد و مشکل سنگینی و قطور  بودن وحجیم بودن کتاب مشکلی است که در بریل وجود دارد.
 - بزرگ نشان دادن حروف و کلمات توسط عینک , ذره بین , اسکن یا تلویزیون مدار بسته که باعث ایجاد تصویر بزرگ در تلویزیون می شود. تلویزیون مداربسته از ابزارهای کمکی است که برای نابینایان استفاده می شود . این دستگاه ترکیبی از دوربین ویدئویی است و این دستگاه برای بزرگ کردن انچه در کتاب ها و روزنامه ها نوشته شده به کار می رود و کار ان برای نوشتن نامه و چک و انجام بعضی از هنرهای دستی است.


3- اموزش گوش دادن :
یکی  از روشهای یادگیری در نابینایان اموزش و  عادت به گوش دادن است و این روش به وسیله نوارهایی که از قبل ضبط شده برای همه نوع مکالمات اماده نیست.
4- اموزش فعالیت و زندگی مستقل:
که نابینا بتواند برای  خود زندگی مستقلی داشته و احتیاج به دیگران نداشته باشد که از اهمیت خاصی برخوردار است.
برای این نوع اموزش دو روش جهت یابی جسمانی و روانی پیشنهاد شده است.


- روش جهت یابی روانی که در ان از وجود نقشه های برجسته مربوط به محیطی که شخص نابینا در ان حرکت می کند استفاده می شود یا از طریق بازنمایی ها ذهنی عمل می کند.
الف) یک از روش های مرسوم اموزش فضای خانه است:
که باید دست کودک را گرفته و تمام فضای خانه را به ان ها گوش زد کرد و پستی و بلندی ها را به انها نشان داد تا نحوه تردد در منزل و پله و .... را از طریق تجسم فضایی دریابند.


- روش جهت یابی جسمانی در 4 نوع مختلف صورت می گیرد:
الف) راهنما انسانی که اجبارا شخص را وابسته می کند.
ب) سگ راهنما و مشکل استفاده از سگ , اموزش سگ و مواظبت و مراقبت که مشکلاتی دارد و این سگ ها غالبا سریع حرکت  می کنند و قوی هیکل هستند و به خصوص برای کودکان قابل استفاده نیستند.
ج) عصای دستی که شخص برای تشخیص موانع و پستی ها و بلندی ها استفاده می کند.
ح) استفاده از عصا و وسایل الکترونیکی که برای تشخیص و موانع استفاده می شود یکی از این دستگاه ها عصای لیزری است که 3 نوع نور مادون قرمز را به بالا و پایین و جلوی ساطع می کند و وقتی به مانع برخورد می کند به صدا تبدیل می شود.
1) زیر و بمی صورت اندازه شی را نشان می دهد.
2) بلندی صوت اندازه شی را تعیین می کند.
3) وضوح صوت طرح و زمینه را مشخص می کند و اگر زمینه سفت باشد صدا مشخص است واگر نرم باشد صدا مبهم است.
دستگاه های الکتروسونیک که به دور سر  کودک نابینا وصل می شود و کودک از همان ابتدا اشنایی با محیط را به وسیله انواع صداهای دستگاه احساس می کند و به یاد  می اورد .
اپتا کرن دستگاهی است که دارای دوربینی است که نوشته را تبدیل به امواج می کند و بالاخره ماشین خواندن کوروزویل که توسط کامپیوتر نوشته ها تبدیل به صدا می شود.
استفاده از سیستم های تلویزیونی برای نابینایان نسبی با دوربین های مخصوص و دستگاه های بررسی و دقت که برای کودک و اموزگار در کلاس های درسی مخصوص انجام می شود ونیز اموزش کار و حرفه که نابینایان اعتماد به نفس پیدا کرده و خود را برای زندگی مستقلی اماده می کنند. طبق امار وزارت اموزش و پرورش امریکا از سال 1985 تا 1986 یک سوم نابینایان طبق این روش اموزش دیده اند.
یکی از روش های اموزش الکترونیک طراحی سیستم های رایانه ای است که برای نابینایان عمل می کند و این سیستم ها طوری طراحی می شوند که هزاران کتاب را به صورت الکترونیکی و یا خط بریل و یا به صورت گویا در اختیار نابینایان قرار می دهند.
نمونه بریل دارای نمایشگر لمسی بریل است و دارای مبدل نابینایان و سامانه کمک اموزشی گویا است .
برنامه های کامپیوتری و نرم افزارهایی هم برای نابینایان طراحی شده اند که شامل :
1- نرم افزارچاپگر بریل و یا ترجمه بریل
2- نرم افزار تشخیص حروف دیداری .
این دستگاه متون اسکن شده را تبدیل به اطلاعات قابل استفاده از طریق کامپیوتر می کند و به فرد این امکان را می دهد که با خروجی های صوتی مطالب را گوش دهند.

 


 

فرستنده: فروتن
نویسنده/گردآورنده: دکتر بیوک تاجری


بازگشت به صفحه اصلی
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .
 تصاویر به یاد ماندنی

بستن پنجره
اندرز

 آمار بازدیدکنندگان 
کاربران آنلاین: 1087 ‌‌
مجموع بازدیدها: 7374023
 

کلیه حقوق برای موسسه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مفتاح قائم (عج) محفوظ است
استفاده از مطالب این پورتال با ذکر نام پورتال بلا مانع است
نشانی: مشهد مقدس-پنجراه سناباد بطرف آبکوه پلاک 29 تلفن:38459491

@meftah_ghaemتلگرا م ، اینستاگرام وآپارات


شماره پیامک:77 70 66 3000